Дежавю: як пояснити з наукової точки зору

Дежавю (déjà vu, що в перекладі означає «вже бачив») напевно траплялося і з вами, коли раптом вас як струмом вражає думка, що ви вже бачили, чули або проходили цей момент, хоча ви не в силах зрозуміти, як це можливо. Наука поки не змогла придумати будь-які дійсно обґрунтовані пояснення цьому спонтанному відчуття, але деякі теорії все ж існують.

Це все фокуси нашого сприйняття

Одна з теорій про дежавю стверджує, що наші почуття просто грають з нами в ігри розуму. Наприклад, ви заходите в нову пекарню і відчуваєте аромат свіжоспеченого круасана. Ви знайомі з цим запахом, і ваш мозок намагається згадати, де саме ви з ним стикалися. Аналогічне відчуття може бути викликано певним звуком або частиною розмови, який ви чули в минулому, а тому переконуєте себе, що вже колись переживали цей момент часу. Це проста і зрозуміла теорія, але надійного способу її протестувати не існує.

Помилка каталогізації

У наших довго- і короткочасних запам’ятовуючих ланцюжків може статися «замикання», в результаті чого пам’ять заносить в каталог нове відчуття, але на неправильну полицю. Людський мозок має систему каталогізації спогадів й поруч механізми переносу пам’яті, які аж ніяк не ідеальні. Мозок просто може прийняти всю нову інформацію, але з якоїсь дивної причини відразу помістити її в «банк» довготривалої пам’яті, що і призводить до відчуття, що ця подія вже сталася десь в далекому минулому.

Вас просто підводить пам’ять

Теорія проста: ви просто не можете згадати, чому це відчуття вам знайоме. Скажімо, ви вперше їдете в Париж, і відвідуєте Лувр. Ви дивитеся на скляну піраміду й відчуваєте дежавю, хоча ви ніколи раніше там не бували. Причина? Ваш мозок може просто не витягти з пам’яті пояснення, чому Лувр здається вам знайомим. Можливо, ви кілька місяців тому подивилися фільм «Код Да Вінчі». Тобто вас банально підводить ваша пам’ять.

Це витівки помилкової пам’яті

Скажімо, ви їдете на роботу метро. Ви бачите безліч випадкових осіб, тому не фіксуєте цей момент в пам’яті, так як це зовсім неважливо. І раптом ви бачите на вулиці незнайомця і у вас відчуття, що ви бачили його раніше. Особи з метро давно забуті, але ви впевнені, що ось саме цю особу ви точно бачили. Ви хапається за неправдиву пам’ять, якої просто не існує. Так, ваш мозок вас обманює.

Відсутність фіксації уваги

В епоху смартфонів легко дозволити нашій увазі несвідомо відволіктися. Це теж могло б пояснити деякі випадки дежавю. Наприклад, ви плануєте зустрітися з друзями в новому барі, який щойно відкрився. Коли ви заходите всередину, ваш телефон вібрує, і ви миттєво заглядаєте в нього, щоб прочитати повідомлення, а потім дивіться на планування бару – дежавю. Працює це так: ви зайшли в приміщення, побачили його, але не зафіксували його в свідомості, так як відволіклися на смартфон. А потім знову побачили інтер’єр бару і відчуваєте дивне відчуття, що воно вам знайомо.

Збої в мозку

Рінальна кора – область мозку, що відповідає за активацію спогадів про щось знайоме. Подібно глюку комп’ютерної програми, дежавю може бути результатом збою роботи рінальної кори. Вона активує відчуття чогось знайомого без «включення» пам’яті. Тому почуття дежавю викликано коротким замиканням, і в результаті ми відчуваємо, що повинні щось пам’ятати, але згадати не можемо. Тобто дежавю може бути просто мозковою осічкою.

Це можуть бути передвісники епілептичного нападу

Виявляється, люди з епілепсією відчувають дежавю набагато частіше. Причому нерідко саме перед нападом. До речі, можливий зв’язок між епілепсією і дежавю розглядалася ще в 1888 році. У всьому «винна» медійна скронева частка: частина мозку, що відповідає за сенсорне сприйняття, мову і асоціативну пам’ять. Перед нападом нейрони починають давати збій, відправляючи неправильні сигнали тілу – в результаті з’являється феномен дежавю.

Хронічні дежавю викликані ураженням мозку

Регулярні дежавю – це вже ознака ураження мозку. В особливо важких випадках люди, які страждають хронічними дежавю, відмовляються читати газети або дивитися телевізор, оскільки їм здається, що вони вже все це знають і бачили. Навіть похід в магазин стає проблемою, так як їм важко зрозуміти, які продукти є, а які потрібно купити. Тут вже має місце серйозне пошкодження лобових або скроневих областей.

За сайтом flytothesky.ru

Відправте коментар на "Дежавю: як пояснити з наукової точки зору"

Відправте коментар

Ваша email адреса не буде опублікована.