Ритм сучасного світу змушує багатьох з нас працювати на знос, перемикаючи важіль коробки передачі на максимум можливостей. Ми поспішаємо жити і реалізувати поставлені цілі в небачено короткий термін, щоб за всяку ціну досягти досконалості. Здається, не маєш права зупинитися і віддихатися, потім буде пізно, ти випустиш свій шанс і втратиш дорогоцінний час. Часом ця гонка з собою так затягується, що хронічна втома стає стилем життя, а думка про важливі справи не відпускає навіть уві сні. Чи можна виплутатися з павутини стресу, дозволити собі розслабитися і нарешті насолодитися плодами праці? Давайте шукати вихід разом.
Існує 5 шкідливих звичок, які заважають розслабитися.
Жага все контролювати
Складно відпустити ситуацію на самоплив, навіть якщо від тебе нічого не залежить. Така людина весь час знаходиться в режимі надконтролю, намагається все тримати в полі зору, готує себе до можливої небезпеки. Потрібно подумати, чого саме ви боїтеся? Можливо, так жартує над вами травматичний досвід минулого? Колись давно під час відпочинку ви відчули біль втрати, страх або вас відчитали за неробство. Потрібно пережити цю подію заново і дозволити собі відпочинок.
Плутанина пріоритетів
«Так багато потрібно встигнути!» – каже невротик і метається між десятком справ, які одночасно не виконати. Написати звіт, оплатити кредити, забрати дитину з садка, зробити важливий дзвінок – з чого ж почати? Щоб усунути стрес, розставте пріоритети за рівнем значущості, визнаючи, що можливості обмежені. Яке діло першочергове, а що зможе ще почекати?
Горезвісний перфекціонізм
Причиною високого рівня стресу часто є підвищена вимогливість до себе, націленість на думку навколишніх. Така людина чекає від себе занадто багато, вона прив’язує самооцінку до досягнень і не вміє насолоджуватися процесом. Зайва зацикленість на високій продуктивності провокує зростання стресу, позначаючись на самопочутті.
Глибоке почуття провини
«Як я можу байдикувати, коли навколо так багато роботи?» – задаються питанням трудоголіки. На ділі вони психологічно не можуть відпустити це, бо колись давно турботливі батьки вселили їм заборону на відпочинок. Дитина виросла, а програма залишилася: «не маєш права лежати, якщо на кухні гора брудного посуду», «нерозумно їхати на відпочинок, коли на дачі грядки не прополені!» тощо. Почуття провини за таке «ледарство» з’їдає таких людей зсередини, тримаючи в постійній напрузі.
Звичка нести відповідальність
Складно розслабитися, якщо в дитинстві ви були старшою дитиною в сім’ї, на якій лежала відповідальність за молодших. Замість ігор в догонялки ви міняли підгузники і возили коляску, замість зустрічей з друзями – вчили уроки з молодшими і наводили в будинку порядок. Зрештою, звичка бути відповідальним так прижилася, що стала другим «я», назавжди витіснивши легке ставлення до життя.
Як змінити ситуацію і позбутися від хронічного стресу?
Перше, що потрібно зробити – налаштуватися на відчуття тіла і постаратися відшукати м’язові затиски. Для цього не обов’язково записуватися на йогу, масаж або силувати себе фітнесом. Просто виберіть вільний час, влаштуйтеся на дивані і спробуйте просканувати тіло зсередини – від голови до п’ят. Що ви відчуваєте в шиї, плечах, ліктях, тазу? Де м’язи поводяться спокійно, а де присутнє відчуття здавленого корсета, який не дає вільно рухатися і дихати? Як тільки розслабити напружені ділянки тіла, гарантовано відчуєте полегшення.
Друге, що пропонуємо запам’ятати – не потрібно перевантажувати себе завданнями на день. Досить жити в режимі пропелера в дупі, пора трохи сповільнитися і подумати над тим, навіщо ви взагалі народилися? Робота, навчання, готування, любов – добре, але невже все це є самоціллю? А де місце для вас самих, вашого хобі, розвитку? Не намагайтеся робити все справи одночасно, поставте одну задачу на день: сьогодні – зробити покупки, завтра – позайматися англійською, післязавтра – відвезти машину на шиномонтаж. Не поспішайте жити, інакше швидко згорите.
Третє – вчіться отримувати задоволення від процесу, додаючи в життя трохи мирських радостей. Адже що таке відпочинок? Це неспішне читання книги з кухлем ароматного чаю, прийом пінної ванни, коли нікуди не потрібно поспішати, або просто прогулянка по бульвару з улюбленою музикою у вухах. Спочатку важко вирішити собі нічого не робити, виходить кострубато. Але потім організм звикає, входить у смак і починає витягувати задоволення з тиші.
Як звільниться від постійного стресу, зняти тягар відповідальності з плечей? Потрібно зізнатися, що ви дійсно втомилися і заслуговуєте душевного усамітнення, в світі вільних людей відпочинок – не розкіш, але природна частина життя.
Відправте коментар на "Як позбутися від хронічного стресу?"