Як біг прокачує мозок

Вченими давно доведено: регулярний біг захищає від вікових захворювань, уповільнює процес старіння та зміцнює організм. В користі бігу для здоров’я людини ніхто не сумнівається. Але не всі знають, що це далеко не всі його чудові властивості. Насьогодні вже доведено величезну користь бігу для головного мозку.

Не варто забувати про те, що мозок керує нашими думками, емоціями і настроєм. Від роботи цього органу безпосередньо залежить емоційний стан людини.

Вплив бігу на обробку інформації

Після тривалої та інтенсивної пробіжки мозок швидше відреагує на будь-який зовнішній подразник. Для підтвердження даного факту вчені використовували критичну частоту спалахів. Це спеціальний тест, під час якого випробуваному необхідно спостерігати за мигтючим світловим сигналом. Швидкість спалахів поступово наростає, поки остаточно не перейде в рівне світло. Поки людина бачить різницю між спалахами і рівним світлом, фіксується порушення кори головного мозку. І чим довше це відбувається, тим вище швидкість обробки інформації. Експеримент полягав в тому, що учасники пройшли даний тест перед півгодинної пробіжкою і після неї. Результати показали значне збільшення збудження кори мозку після тренування. Однак маленькі пробіжки не зробили подібного ефекту.

Вплив на когнітивні функції людини

Біг активує найважливіший процес в організмі – нейрогенез. Він відповідає за такі когнітивні функції, як увага, пам’ять, здатність до навчання і концентрації. Експериментально доведено, що саме біг є найефективнішим стимулятором нейрогенезу. Створенню нових нейронів більше сприяє фізичне навантаження, ніж розумове.

Існує спосіб оцінити роботу виконавчих функцій мозку – ефект Струпа. Чим менша затримка реакції під час прочитання набору слів, тим краще функціонують когнітивні функції. Складність в тому, що колір написання кожного слова не відповідає його значенню, наприклад, слово «червоний» буде написано жовтим кольором. Було доведено, що навіть коротка пробіжка значно покращує результати такого тесту.

Тест Струпа

Даний ефект є накопичувальним і зберігається тривалий час. Для поліпшення пристосованості людини до нових життєвих обставин і збільшення продуктивності досить семи тижнів регулярних занять бігом. Регулярні заняття призводять до довготривалих і стійких змін в роботі мозку.

Тривалі тренування стимулюють утворення нових клітин в гіпокампі (область головного мозку, що відповідає за пам’ять і навчання). Тривалість вкрай важлива, так як саме після 30-40 хвилин енергійної активності починають зароджуватися нові клітини мозку.
Людина, яка стабільно займається бігом, швидко зосереджується і з легкістю може прибрати непотрібні думки з голови. Неспортивній людині це не властиво.

Анаеробна навантаження насичує мозок киснем, покращує кровообіг, продуктивність його роботи зростає в рази. Пробіжки безпосередньо впливають на розумову працездатність, пам’ять, увагу і сприйняття. Однак дуже важливо не переборщити, як відомо все добре в міру. Для кожного організму необхідний свій рівень навантаження. Перевантажуючи себе занадто інтенсивним і тривалим бігом, можна навпаки знизити розумову працездатність.

Біг допомагає побороти депресію

Навіть найпотужніші антидепресанти не справляються з депресією так ефективно, як це може зробити щоденна пробіжка. Антидепресанти функціонують за принципом блокування зворотних захоплень нейромедіатора серотоніна (гормону «щастя»). Якщо концентрація серотоніну висока – організм ліквідує надлишок і руйнує його. Це призводить до депресії. Щоб навпаки підвищити вміст серотоніну, антидепресанти блокують ці процеси, отже, рівень нейромедіатора підвищується. Вченими доведено, що саме за таким принципом на мозок діє і біг. Тільки ось робить він це ефективніше і без шкоди для здоров’я, скоріше навпаки.

При дослідженні людей, які страждають депресіями і підвищеною тривожністю, було виявлено наступне: у пацієнтів, що регулярно займаються бігом, рецидиви депресії траплялися набагато рідше, ніж у пацієнтів, яких лікували антидепресантами третього покоління (СІЗЗС).

Біг призводить до поліпшення настрою за допомогою збереження в синапсах серотоніну і норадленаліна. При тренуванні мозок виділяє в кров природний антидепресант – ендорфін. Це піднімає настрій природним чином, а також знімає біль і дискомфорт.

Заняття бігом стабілізують внутрішній стан людини і допомагають не піддаватися емоціям і зовнішніх подразників. Як наслідок в мінливих умовах адаптація відбувається швидше, а дії в стресових ситуаціях стають ефективнішими.

Ще одна корисна властивість бігу – блокує накопичення кінуреніна, який негативно впливає на організм і сприяє погіршенню настрою. Заняття захищають мозок і запобігають стрес, який призводить до депресії.

Викликає почуття ейфорії

Тривала пробіжка може викликати почуття ейфорії. Для спортсменів це давно не секрет. Так звана «ейфорія бігуна» була відома ще в 70-х роках в США. Цей стан описують як сильний підйом, що нагадує легке сп’яніння. Численні дослідження підтвердили зв’язок бігу і підвищення рівня бета-ендорфінів. Вони в свою чергу впливають на опіоїдні рецептори, які відповідають за біль. У підсумку виходить «ефект опіатів» і організм стає менш чутливий до болю.

Після забігів на тривалі дистанції больовий поріг піднімається, спортсмен відчуває піднесеність і ейфорію. Зазвичай це швидко проходить, але відомі випадки, коли такий стан тривало кілька днів.

Заняття бігом позитивно позначаються на стані організму. Значно поліпшується фізичне і психічне здоров’я. Поліпшується пам’ять і робота мозку в цілому. Плюсів багато, а мінуси відсутні. Головне займатися бігом не стільки заради скидання зайвих калорій, скільки для задоволення. Якщо змінити своє ставлення до бігу і підхід до занять, то, швидше за все він стане приємною і радісною частиною будь-якого важкого дня.

За сайтом motivation-life.ru

Відправте коментар на "Як біг прокачує мозок"

Відправте коментар

Ваша email адреса не буде опублікована.